Wu Qungang served as Deputy Secretary of the Nanchong Municipal Committee of the Nanchong mayor of S-g227

Wu Qungang served as Deputy Secretary of the Nanchong Municipal Committee of Nanchong mayor – Sohu news September 19th morning, held in Nanchong city leaders meeting. Provincial Party Committee Organization Department official announced the decision on the principal leaders of Nanchong provincial Party Committee Office of the municipal government agreed to Wu Qungang: Provincial CPC Committee, Nanchong Municipal Committee, deputy secretary; nominated Wu Qungang as mayor of Nanchong Municipal People’s government, the nomination of Song Zhaohua was removed from the Nanchong municipal government mayor. Wu Qungang, male, Han nationality, born in April 1974, Zhejiang Yiwu people, the Communist Party, to work in May 1999, graduated from the Tsinghua University School of economics and management science and engineering management professional, graduate, Ph.D., senior engineer. (original title for "Wu Qungang served as Deputy Secretary of the Sichuan municipal Party committee of Nanchong nominated as candidate for mayor of Nanchong Municipal People’s government") Wu Qungang resume 1992.09-1996.09, thermal engineering specialty of Chongqing University student 1996.09-1999.04, Tsinghua University engineering thermal physics graduate students 1999.05-2002.03, Tsinghua University School of economics and management professional, management science and engineering graduate 2002.03-2004.04, Beijing city Tongzhou District District assistant 2004.04-2004.06 Beijing, Tongzhou District city mayor assistant, production safety supervision and Management Bureau of Party members, Secretary 2004.06-2005.02, Beijing City, Tongzhou District district mayor assistant, production safety supervision and Management Bureau of Party members, Secretary 2005.02-2006.04, deputy director of the Beijing Municipal Population and Family Planning Commission 2006.04-2007.11, the population in Beijing City Deputy director of Family Planning Commission, Party members (during the period: 2007.04–2011.03 postdoctoral Peking University School of government) 2007.11-2009.12, member of the CPC Beijing Municipal Social Work Committee Deputy Director of the Beijing municipal social work office building 2009.12-2011.10, Beijing City, Huairou District People’s government deputy mayor 2011.10-2012.10, Chinese Academy of Sciences Beijing Research Center Construction Group (department level) 2012.10-2013.12 China, director of Beijing Academy of Sciences Research Center (department level) 2013.12 Mianyang Municipal Committee (or 1 years) 2015.06 vice chairman of Sichuan Association for science and Technology Association of the 2015.07 party secretary of Sichuan province party secretary, 2016.09-, deputy secretary of the Nanchong Municipal Committee相关的主题文章: